Tomášek a Oskar

 Tomášek se Oskara dočkal, už jsou spolu doma.

        

        

 

 

Tomášek  z Hořic

   

Pár řádků od maminky

Tomášek je  náš druhý syn, narodil se v roce 2011.  Moc jsme se těšili na miminko, ale ve 20. týdnu těhotenství nám sdělili, že miminko má rozštěp břišní stěny a má venku část tenkého střeva. Od toho dne začal trošku kolotoč dalších vyšetření. Chtěli jsme se dozvědět o onemocnění co nejvíce, ale musím přiznat, že informací nebylo mnoho. Nicméně, na základě toho, co jsme se dozvěděli, jsme se rozhodli, že nebudeme rozhodovat o bytí či nebytí našeho dítěte a necháme to osudu. Byli jsme přesvědčeni, že jsme připraveni na ledacos, ale na to, co nás doopravdy čekalo, se připravit nedalo. Tomík se nakonec narodil ve 34. tt plánovaným císařským řezem a hned po porodu se podrobil operaci, kdy mu byly zanořeny střevní kličky zpět do bříška. Bylo to nejdelších 5 hodin v našem životě a ten den v podstatě kompletně změnil náš dosavadní klidný život. Tomíkův pooperační stav byl z počátku celkem dobrý. Postupně se přidávaly různé závažné komplikace a jeho stav se dost zhoršoval. Dospělo to až do stavu, kdy lékaři nedávali Tomíkovi v podstatě žádnou naději. Z nějakého důvodu nakonec svůj boj vyhrál a my byli moc šťastní, ale nepřineslo nám to nejen radosti, ale z počátku hodně starostí. Tomíka nakonec pustili z nemocnice po 4 měsících.

Tomík má diagnostikovanou DMO spastickou kvadraparézu, ke které se v roce 2012 přidala epilepsie ( westův syndrom) a musel se podrobit kortikoidní léčbě. Díky krvácení má atrofii zrakového nervu a tím pádem centrální poruchu zraku a musíme trénovat koukání. Tomík ve svých 4 letech zatím nemluví, nechodí a je odkázaný na naší pomoc v podstatě ve všech činnostech.

Od psího pomocníka očekáváme, že bude Tomíkův společník a hlavně kamarád. Tomík vyžaduje dost pozornosti a tak věříme, že pejsek dokáže upoutat jeho pozornost a tím pádem se uleví i trochu nám. Pomůže mi při otevírání dveří, jelikož musím Tomíka přenášet a občas jsou dvě ruce málo. Hodně využijeme i možnost polohování a čekáme, že pejsek Toma trochu uklidní, protože je to celkem živé dítě. Na pejska se těší i starší bráška, který si pejska moc přál a tím pádem se splní i jeho velké přání.

Už teď se na příchod nového člena rodiny moc těšíme, i když se musím přiznat, že máme i trošku strach z nastavení nového režimu. Věříme, že vše zvládneme a pejsek bude velkým obohacením pro nás všechny.


 

 Oskar složil úspěšně 14.01.2017 asistenční a canisterapeutické zkoušky.

Předání do rodiny plánujeme dle potřeb rodiny.